'We willen niet aan de leiband van Den Haag'

De nieuwjaarsborrels zijn voorbij, de speeches uitgesproken. Het is tijd om de goede voornemens om te zetten in daden. Vijf burgemeesters vertellen over de uitdagingen waar hun gemeenten dit jaar voor staan. Vandaag de burgemeester van Sittard-Geleen, Sjraar Cox.

U vierde dit jaar voor het eerst Nieuwjaar met Sittard-Geleen?
‘Ik ben burgemeester sinds juni 1992. Hiervoor in Diever, Nuth en Veldhoven. Vorig jaar ben ik hier begonnen. Voor mijn nieuwjaarsrede kreeg ik munitie aangereikt vanuit de ambtelijke en bestuurlijke organisatie. Ik heb er rekening mee gehouden dat dit de eerste keer was in deze gemeente. Mensen vragen zich af: draait hij er omheen, of komt hij ter zake?’

En, waar hebt u voor gekozen?
‘Ik heb mensen opgeroepen minder te mauwen en meer hun mouwen op te stropen. Onze gemeente is in 2001 ontstaan uit drie gemeenten. Sommige mensen blijven roepen dat het vroeger allemaal beter was. Daar moeten we mee stoppen. Ik heb gezegd dat we als gemeente nu van de kleuterschool naar de grote school mogen. Daar horen nieuwe verantwoordelijkheden bij. We moeten dus kijken naar de toekomst.’


Wat ligt in het verschiet voor 2007?
‘We hebben de laatste jaren een structureel financieringstekort van tien tot dertien miljoen euro. Dat kan niet langer. We moeten dus een maatschappelijk debat voeren waar we de accenten willen leggen. Het is erg belangrijk dat we het financiële plaatje dit jaar aftoepen, zodat we niet nog verder achterop raken.’

Kunt u niet aankloppen bij het rijk?
‘We moeten het eerst zelf proberen op te lossen. Op sommige punten zullen we wel naar Den Haag gaan. Bijvoorbeeld de adressendichtheid. We hebben een heel groot gebied en maar honderdduizend mensen. Daarover kunnen we in gesprek met Binnenlandse Zaken. Maar we willen nadrukkelijk niet aan de leiband van Den Haag lopen. De problemen liggen op ons bordje, wij moeten er iets aan doen.’

U zei bruggenbouwer te willen zijn. Wat houdt dat in?
‘Zowel coalitie als oppositie moet een bijdrage leveren aan het gezond worden van onze gemeente. Ik wil daar vanuit mijn onbevangenheid - ik ben een jonge burgemeester van 53 jaar - aan bijdragen. Daarnaast wil ik ook de brug naar buiten slaan. Door lijfelijk aanwezig te zijn in de kernen en de ambtenaren te vertellen dat ze hun beleid ook buiten de muren van het gemeentehuis moeten halen.’

Limburg is een moeilijk gebied, de komende jaren...
‘Des te meer reden om niet bij de pakken neer te gaan zitten. We hebben de grootste binnenhaven van Nederland. We krijgen het ziekenhuis van de toekomst. En we hebben Maastricht om de hoek liggen waar we ook mee kunnen samenwerken. Als je ziet wat er allemaal mogelijk is, hebben we geen reden tot klagen.’

Dit is de vijfde aflevering uit een zesdelige serie. Volgende week maandag volgt de laatste in de reeks met Geert Dales, burgemeester van Leeuwarden.

Bron - www.binnenlandsbestuur.nl

U bent hier

<div></div>