Incidentevaluatie van uitval drinkwater in Noord-Holland Noord

Maandagavond 17 september 2007 valt in een groot deel van Noord-Holland de drinkwatervoorziening uit. Talloze partijen in de regio Noord-Holland Noord waren betrokken om het incident in goede banen te leiden: hulpverleningsdiensten, waterbedrijf PWN, provincie, gemeenten, ERC, ministerie van VROM en RTV Noord-Holland. De Veiligheidsregio Noord-Holland Noord en PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland besloten tot een evaluatie door het COT Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement.

Doel van de evaluatie is om de lessen direct op te pakken door de betrokken partijen. De belangrijkste aandachtspunten die voor de gemeente uit het rapport naar voren komen zijn specifiek gericht op de thema’s: opschalen en alarmeren; voorlichting; samenwerking en interactie tussen de betrokken partijen.

De belangrijkste aanbevelingen uit het evaluatierapport, die ook voor andere dan de direct betrokken burgemeesters en gemeenten toepasbaar zijn, staan hieronder opgesomd: 

  • Tijdens verschillende incidenten is wenselijkheid gebleken tot het afwijken van de standaard alarmeringsprocedure bij GRIP 4. In de planvorming en procedures moet worden aangegeven op welke aspecten flexibiliteit
  • Werk in de GRIP Regeling uit hoe afstemming over op- en afschalen met externe partijen zal plaatsvinden. 
  • In de praktijk betekent opschaling naar GRIP 4 lang duurt. Stel vast welke activiteiten moeten worden uitgevoerd en elke besluiten genomen kunnen worden zolang het RBT nog niet operationeel is. 
  • Het toepassen van de GRIP regeling is nog geen routine voor verschillende functionarissen. In de regio dient meer aandacht worden besteed aan het toepassen de GRIP regeling. 
  • Het proces voorlichting moet in staat zijn om vroegtijdig, proactief te kunnen communiceren. Ontwikkel daarom een protocol om binnen een uur na het ontstaan van het incident feitelijke informatie aan pers en publiek te geven. Schenk daarbij ook aandacht aan de wijze waarop pers, burgers en rampenzender tijdens crises van informatie worden voorzien. 
  • Het coördineren en het uitvoeren van voorlichtingsactiviteiten vraagt om specificieke competenties, zodat het opstellen van een uitgebreid competentieprofiel wenselijk is. Op basis van dit profiel zijn voorlichters te selecteren voor de regionale crisiscommunicatiepool.
  • De veiligheidsregio zou er goed aan doen een deelplan Samenwerking met het bedrijfsleven uit te werken, voor nutsbedrijven en bedrijven als PWN en Continuon. Het plan zorgt daarmee voor aandacht in de acute fase aan private partners. Verder geeft het in de preparatiefase inzicht in de verwachte rol en taakverdeling tussen overheid en bedrijfsleven. 
  • De afstemming tussen de vergadermomenten van het RBT en ROT moet strakker worden, bijvoorbeeld door een checklist (met standaardvergaderagenda en scenariospecifieke aandachtspunten) te gebruiken voor de voorzitters.

Verder lezen?

  • Download het evaluatierapport (PDF, 193 Kb) dat is opgesteld in opdracht van de Veiligheidsregio Noord-Holland Noord en PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland.
  • Klik hier door voor een interview met burgemeester Van Veldhuizen, waarin hij stilstaat bij deze crisis.

Overige incidentevaluaties
Het NGB heeft meer incidentevaluaties geanalyseerd op de voor burgemeesters relevante, bestuurlijke punten. Het overzicht van deze evaluaties vindt u hier.

 

Bewerking: NGB/Roy Johannink